2017 Tournament Field of Players

Below is the official tournament field of players for the 2017 Northern Junior Championship, being played August 7th - 9th at New Haven Country Club in Hamden, Connecticut. Any questions should be directed to tournament@northernjunior.com.

Boys Tournament Field- Categories 1 and 2 gained entry, ties broken in Category 3 by NJGS ranking
Girls Tournament Field- Categories 1 and 2 gained entry, ties broken in Category 3 by NJGS ranking


Player Information Links:
Player Info Items | Hotel Info | Practice Round Reservations | Code of Conduct / Pace of Play

Boys Championship

First Name Last Name Hometown Grad Year
Alex Aurora Hamden, Conn. 2019
Jake Avery Avon, Conn. 2017
Carson Bacha York, Penn. 2020
Connor Belcastro Rowayton, Conn. 2019
Ford Bennett Owings Mills, Md. 2019
James Bosworth Simsbury, Conn. 2019
Jack Boulger Walpole, Mass. 2017
Edmund Broderick Bayonne, N.J. 2020
Ge Yi (Louis) Chen Shenzhen, China 2018
Andre Chi Huntington, N.Y. 2018
Brendan Cronin Sutton, Mass. 2017
Charlie Csejka Orange, Conn. 2017
Tommy Dallahan Simsbury, Conn. 2019
Shane DeVincenzo Port Jefferson, N.Y. 2019
Matt Dickson Washingtonville, N.Y. 2018
T. Andrew DiPetrillo Dover, Mass. 2018
Thomas Downing Holliston, Mass. 2017
Charlie Dubiel North Palm Beach, Fla. 2017
Thomas Durkin Suffield, Conn. 2017
Jonathan Elkins South Deerfield, Mass. 2020
Andy Fan Scarsdale, N.Y. 2019
Jonathan Farrell Feeding Hills, Mass. 2018
Zhourui (Rory) Feng Beijing, China 2018
Nathan Fierston West Hartford, Conn. 2018
Christopher Fosdick Middlefield, Conn. 2019
Brendan Frain Sudbury, Mass. 2019
Christopher Francoeur Amesbury, Mass. 2017
Jackson Fretty Cos Cob, Conn. 2019
Dan Frodigh Westwood, Mass. 2018
George Garrett New Canaan, Conn. 2017
Matthew Garside Vadnais Heights, Minn. 2019
Angelo Giantsopoulos Richmond Hill, Ontario 2017
Ryan Gorman Greenville, S.C. 2019
Charlie Graham Southport, Conn. 2017
Quinn Greene New Milford, Conn. 2017
Alexander Gu Darien, Conn. 2020
Tim Hall Westwood, Mass. 2018
Connor Hicks Pound Ridge, N.Y. 2019
Thomas Higgins South Portland, Maine 2019
William Huang Exeter, N.H. 2020
Brennan Hughes Bedford, N.H. 2018
Matthew Huo Corona, Calif. 2018
Benjamin James Milford, Conn. 2022
Alex Jamieson Duxbury, Mass. 2017
Luca Jezzeny Furlong, Penn. 2019
Nicholas Jindal Armonk, N.Y. 2018
Jimin Jung Briarcliff Manor, N.Y. 2020
Jack Kane Trumbull, Conn. 2019
Patrick Kelly Erie, Penn. 2019
William Klein Bethesda, Md. 2019
Michael Knick Ridgefield, Conn. 2018
Bjorn Kroes Lake Placid, N.Y. 2017
Jaron Leasure Virginia Beach, Va. 2020
Chris Lee West Nyack, N.Y. 2018
Ryan Lee Norwood, N.J. 2018
Austin Legge Cape Elizabeth, Maine 2019
Ryan Levy Trumbull, Conn. 2018
Jiakun (Andy) Li Shanghai, China 2019
Eric Lifson Sudbury, Mass. 2017
Kevin Lynch Glastonbury, Conn. 2019
Jack Maguire Ridgefield, Conn. 2019
Andrew Maslar Monroe, Conn. 2018
Bryan McLennan Windsor Locks, Conn. 2018
Jay Milch Mount Kisco, N.Y. 2017
Matthew Minerva Elmsford, N.Y. 2019
Zane Monaghan Clinton, N.Y. 2018
Aaron Montgomery New York, N.Y. 2017
Jared Nelson Rutland, Vt. 2018
Jack Nilsen Salt Lake City, Utah 2019
Julian Nirmal Wallingford, Conn. 2020
Peter O'Rourke Ho Ho Kus, N.J. 2019
Spencer Olson Bethel, Conn. 2017
Zachary Ong Scarsdale, N.Y. 2022
Noah Peterson East Longmeadow, Mass. 2017
Jack Phelan East Longmeadow, Mass. 2018
Jonathan Pieper Woodbury, Conn. 2017
Nick Piersall Portland, Conn. 2017
Thomas (TJ) Repczynski Fairfax Station, Va. 2018
Tim Rotermund Orlando, Fla. 2017
Austin Rupp Suffield, Conn. 2017
Patrick Ryan Maplewood, N.J. 2018
Luke Sample New York, N.Y. 2021
Cameron Sheedy Pepperell, Mass. 2018
Sathscia Sowinkong Wallingford, Conn. 2020
Uttdom Sowinkong Wallingford, Conn. 2017
Erik Stauderman Poughkeepsie, N.Y. 2018
Hiroshi Tai Singapore 2020
Colton Tanner Park City, Utah 2017
Ryan Tomaso Milford, Mass. 2017
Mark Turner Gloucester, Mass. 2017
John Updike Wayne, Penn. 2019
Bobby Weise Freehold, N.J. 2017
Jack Woods Danbury, Conn. 2020
Danel Yam Englewood Cliffs, N.J. 2018
Saeyeon Yom Harrington Park, N.J. 2018
Alex Zurat Victor, N.Y. 2019

 


 

Girls Championship

First Name Last Name Hometown Grad Year
Samantha Bobman Rye, N.Y. 2019
Marissa Broderick Bayonne, N.J. 2017
Daphne Chao Shanghai, China 2020
Jacqueline Cherry Ellicott City, Md. 2018
Michaila Cheung Toms River, N.J. 2018
Emily Cohen Darien, Conn. 2019
Bailey Davis White Plains, Md. 2021
Addy Douglas Newport, R.I. 2019
Kathryn Dzialga Greenwich, Conn. 2021
Meghan Fahey Villanova, Penn. 2018
Faith Francioso Wantagh, N.Y. 2018
Mia Grzywinski Farmington, Conn. 2019
Rylie Heflin Avondale, Penn. 2021
Morgan Hennessy Bronxville, N.Y. 2018
Alice Hodge Larchmont, N.Y. 2020
Caroline Hodge Larchmont, N.Y. 2018
Sarah Houle Sandy Hook, Conn. 2018
Zara Jacob Summit, N.J. 2021
Madeline Jin Belle Mead, N.J. 2019
Eunice Kim Edgewater, N.J. 2021
Jessie Kweon Little Neck, N.Y. 2018
Winnie McCabe Dover, Mass. 2017
Tatum McKelvey Sewickley, Penn. 2019
Esther Park Wilmington, Del. 2019
Jinny Park Fairfax, Va. 2019
Malini Rudra Syosset, N.Y. 2019
Elizabeth Sammons Rye, N.Y. 2019
Emma Shen Tenafly, N.J. 2022
Riddhi Singh Marlboro, N.J. 2020
Divya Tadimeti Palo Alto, Calif. 2019
Yoko Tai Singapore 2022
Penelope Tir Winnetka, Ill. 2019
Amanda Tully Brewster, N.Y. 2018
Caitlin Tully Brewster, N.Y. 2020
Alexandra Voight-Shelley State College, Penn. 2020
Irene Wang Beijing, China 2020
Abby Zambruno Mount Pleasant, Penn. 2019
Olivia Zambruno Mount Pleasant, Penn. 2017
Tianyi Zhuang Windermere, Fla. 2020

Tournament Quick Links

The Golf Performance Center
Presenting Sponsor of the 2017 Northern Junior

LATEST NEWS